Binnen EduMare hechten we veel waarde aan diversiteit en inclusiviteit. Op onze scholen zijn alle leerlingen en leraren welkom, ongeacht achtergrond en milieu. Maar hoe geef je invulling aan identiteit & diversiteit op school? Over deze vraag spraken wij met het team en directeur Carolijn Grimm van OBS De Wateringe in Hellevoetsluis.
Kleurrijke school
Als we de school binnenkomen, is het eerste wat opvalt de kleurrijke muren. Aan de blauwe wanden hangt van alles: een jaarkalender met verschillende feestdagen, informatieve posters over middelbare scholen, gezond eten en tekeningen van leerlingen. In de hal is een enorme wereldkaart te zien, waarop de leerlingen met pinnetjes hebben aangegeven waar zij, hun ouders of grootouders vandaan komen: Nederland, Egypte, Marokko, Oekraïne, Turkije en zo door tot ongeveer vijftien nationaliteiten.
In de klas
De Wateringe is een openbare school in de wijk Nieuw-Helvoet. Deze periode wordt er in de klas bijzondere aandacht besteed aan diversiteit. Binnen het NKC (Nederlands Kennis Curriculum) zijn ze op dit moment bezig met het thema ‘Verschil mag er zijn’, met lessen over de vijf wereldgodsdiensten. Het NKC is een kennisgericht basisschoolcurriculum dat scholen en leerkrachten de ruimte geeft om zelfstandig het onderwijs vorm te geven. Van groep één tot groep acht focussen de klassen een tijd lang op een thema.
Neutraal en informatief
Dit keer gaat het dus over de vijf wereldgodsdiensten en de vragen daaromheen. De lessen zijn neutraal en informatief – objectieve kennis staat centraal. Bij de kleuters beginnen ze met het maken van een eigen stamboom. Wie ben ik, waar kom ik vandaan? En leren ze symbolen aan geloven koppelen. In de hogere groepen voegen ze steeds meer kennis toe en gaan de leerlingen verbanden leggen tussen de geloven en de bijbehorende heilige boeken, plekken en gebruiken. Naast het klassikaal werken aan een ‘kennismuur’ bereiden ze in groepjes presentaties voor over de verschillende geloven. Met als basis de kennis die ze van de leerkracht hebben gekregen in de lessen, doen de leerlingen zelfstandig onderzoek en ontdekken zo nieuwe en verfrissende inzichten.
Van de leraren horen we dat sommige kinderen ook buiten school series gaan kijken of boeken gaan lezen over onderwerpen die in de klas aan bod zijn gekomen. In groep acht is de kennismuur compleet, met een volledige tijdlijn van de geschiedenis waarin het ontstaan van de verschillende geloven is opgenomen. Wie zijn anderen, waar komen zij vandaan, wat maakt dat zij zijn wie ze zijn? Wat zijn de verschillen, wat de overeenkomsten?
Activiteiten: samenzijn, delen en dankbaarheid
Om iedereen een gelijke kans te geven om belangrijke momenten te vieren, zijn de leerlingen van De Wateringe op zowel Eid al-Fitr (Suikerfeest) als Pasen vrij. Ook wordt er aandacht besteed aan de betekenis van deze dagen. Waarom zijn we vrij? Waarom is dat belangrijk voor mij of voor een ander? Wat wordt er precies gevierd? Welke verhalen en tradities horen daarbij? Leerlingen vertellen soms hoe het er bij hen thuis aan toegaat, waardoor klasgenoten een inkijkje krijgen in elkaars wereld. Zo ontstaat er ruimte voor vragen, herkenning en respect – niet alleen voor het feest zelf, maar ook voor de waarden die erachter schuilgaan: samenzijn, delen, dankbaarheid.
Ouderbetrokkenheid
Om zowel leerlingen als ouders bij de school en vieringen te betrekken, worden de ouders geïnformeerd over NKC-lessen en feestdagen. Op de ouderapp Parro worden berichten geplaatst over Pasen, de ramadan en wat de leerlingen tijdens een lessenreeks leren. Over ieder NKC-thema wordt afwisselend een papieren schoolkrant gemaakt die de kinderen mee naar huis kunnen nemen en een tentoonstelling in de klas georganiseerd voor de ouders.
Ook zijn ouders welkom om actief bij te dragen aan het onderwijs. Bijvoorbeeld nu de ramadan aan de gang is, worden ouders een paar keer uitgenodigd om er op school iets over te komen vertellen. Het gesprek over identiteit en diversiteit blijft daarmee niet beperkt tot het klaslokaal, maar wordt iets wat de hele schoolgemeenschap samen draagt.
Geïnspireerd geraakt door de manier waarop het team van OBS De Wateringe identiteit en diversiteit een plek geeft in het onderwijs? Wie meer wil weten over de aanpak of ideeën wil uitwisselen, kan contact opnemen met directeur Carolijn Grimm (Carolijn.Grimm@edumarevpr.nl). Zij denkt graag mee en deelt haar ervaringen.

Onderschrift foto: Uitwerking vijf wereldgodsdiensten in kennismuur door leerlingen van groep 5/6 van OBS De Wateringe met als thema ‘Verschil mag er zijn’